Ročník 2021

Bádateľňa

CZŠ Narnia, Beňadická 38 / Petržalka

Žiaci a žiačky CZŠ Narnia si v predošlom ročníku Deti pre Bratislavu všimli, že z pozemku okolo školy, otvoreného pre sídlisko, sa vytrácajú opeľovače, vtáci, jašteričky, ježe, ale aj kvety a trávy. Nízko kosený trávnik a úprava pre pohodlie ľudí urobili to, že tieto tvory nemali priestor na život. Vytvorili preto spolu s Františkom Cimermanom projekt Bufet, ktorý začali realizovať.

No už pri prvej brigáde sa ukázalo, že tí, ktorí nie sú súčasťou aktivít a premien, nerozumejú, čo žiaci robia, a často nechtiac toto pripravené prostredie ničia. Žiaci i učitelia začali trpezlivo vysvetľovať a ľudia – mamičky s deťmi aj iní žiaci a rodičia – dávajú na toto miesto pozor a ich pochopenie sa prehĺbilo. No keďže nie je možné byť tam celý deň a všetko vysvetľovať, zrodila sa myšlienka, aby sa z daného miesta stala Bádateľňa – sídlisková ekohra, ktorú by deti vytvorili priamo vo fyzickom, ale aj v online priestore.

Vytvorili by miniweb s mapami a pátracími úlohami, pozorovateľnu, miesto, kde si môžu ľudia zapisovať, čo objavili a zažili v reálnej bádateľni, pribudli by QR kódy a iné zaujímavé prvky. A tak tím z Narnie zosobňuje miesto tak, aby ho každý mohol objavovať a chápať cez hru, a všetko odštartovať spoločnými vonkajšími hrami a spolutvorbou.

Pretože deti vedia.
A vidia veci jedinečne.